logo.png

Callback form

Provide us with your phone number

Callback form

Your callback has been sent sucessfully

ЯК НАСПРАВДІ ПРАЦЮЄ КРЕДИТНА СПІЛКА

Спростування

Редакція газети «Сім'я і дім» просить вибачення за нанесену шкоду діловій репутації кредитних спілок за розміщений неперевірений матеріал у № 2 від 10 січня 2008 року під назвою «Як працює фінансовий лохотрон». У зазначеній статті помилково наводиться інформація, що подібною діяльністю займаються кредитні спілки, яким взагалі не притаманна викладена схема роботи. Інформація в зазначеній статті стосується схеми діяльності позичкових товариств на кшталт «Української групи «Капітал», про сумнозвісні шахрайські дії якої ми надрукували матеріали в цьому ж номері газети. Кредитні спілки з даними позичковими товариствами нічого спільного не мають.

Позичкові товариства, які отримали також іншу назву «адміністрування придбання в групах», не мають статусу фінансової установи, а отже, відповідно до ст. 1054 Цивільного Кодексу України, не можуть укладати з громадянами кредитні договори. Вид господарської діяльності позичкових товариств, які займаються залученням коштів громадян з метою придбання для них товарів, автомобілів, житла, матеріальних цінностей або послуг з відстроченням платежів, прямо не передбачений чинними нормативно-правовими актами України. Проте у даний час діють близько 10 компаній, які залучають кошти громадян за такою схемою.

Діяльність з адміністрування придбання в групах має ознаки фінансової послуги, але оскільки вона не врегульована спеціальним законом, не підлягає ліцензуванню та контролю з боку Державних органів нагляду за фінансовими установами. Цим опосередковано викликані порушення та зловживання у їхній діяльності.

Саме вони, а не «сумнівні кредитні спілки» розміщують «власну рекламу на перших сторінках газет. У ній – численні обіцянки розв'язати ваші житлові проблеми всього за кілька днів. Часто до квартири, яку ви «неодмінно» отримаєте, обіцяють ще й дармовий євроремонт чи побутову техніку». Подібних реклам кредитні спілки не подають ні на першій, ні на будь-якій іншій сторінці. Будучи фінансовою установою, кредитна спілка зобов'язана виконувати фінансові нормативи встановлені ДКРРФПУ, які для більшості кредитних спілок не дозволяють надавати іпотечні кредити, враховуючи вартість житла. Також згаданих вище «дармових» послуг кредитні спілки не проводять, і в розрізі облаштування помешкання найбільш поширені кредити на здійснення ремонту чи купівлю побутової техніки.

Із врахуванням того, що стаття нібито розповідає про діяльність кредитних спілок, зазначається, що «кредитори-аферисти приваблюють людей неприродно низькими відсотками (1–6% річних, а подекуди взагалі безплатний кредит). У банку гроші позичають приблизно під 15%».

Ця інформація також не відповідає дійсності. Адже кредитна спілка надає фінансові послуги за рахунок об'єднаних грошових внесків своїх членів. Тому залучаючи кошти на депозитні вклади від 15% і вище, видавати кредит під менші проценти не реально. А приблизна порівняльна процентна ставка по кредиту у банках лише вводить читача в оману. Адже вартість кредиту залежить від вибору валюти, в якому він одержаний і на різні види кредитів, з врахуванням додаткових комісій, ефективна процентна ставка може становити в гривнях по іпотеці від 20% і більше процентів, а в готівкових експрес-кредитах до 120% річних.

В статті стверджується, що «більшість кредитних спілок пропонують багатосторінкові заплутані договори», вимагають сплатити у відповідному процентному відношенні до суми кредиту різноманітні внески, що спеціальні комісії визначають «переможця, якому надають обіцяний кредит» і як вона «розподіляє кредити без претендентів». Розповідається про конфіденційну інформацію у договорах: «хто скільки коштів назбирав і кому першому випаде щасливий лотерейний білет у вигляді кредиту», а також, що у договорах не зазначається дата отримання кредиту, йдеться про «групи учасників програми», які неможливо ліквідувати і авторитетно підсумовують про кредити: «насправді їх ніхто не отримує».

Усі перераховані ствердження щодо кредитних спілок не відповідають дійсності. Будучи фінансовою установою та керуючись в своїй діяльності Законом України «Про кредитні спілки», Законом України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг» усі рішення ухвалено на основі Статуту, затверджених внутрішніх положень, депозитних та кредитних договорів, які проходять перевірку на відповідність вимогам чинного законодавства Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України. Рішення щодо видачі кредитів у кредитній спілці приймається кредитним комітетом (ст. 17 Закону України «Про кредитні спілки»). Строк, протягом якого кредитна спілка зобов'язана надати кредит позичальнику, регламентує п.3.10 Розпорядження Держфінпослуг № 146 від 2 грудня 2003 року, а умови надання кредитів Положенням про фінансові послуги згідно з розпорядженням Держфінпослуг № 116 від 11.11.2003 «Про затвердження Переліку внутрішніх положень кредитної спілки».

Щодо кредитів: «насправді їх ніхто не отримує», є офіційна статистика Держаної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (ДКРРФПУ), в якій зазначено, що протягом 2007 року кредитними спілками України було надано 856848 кредитів на загальну суму 6373,5 млн грн.

Голова ОВАКС Лащук І. Н.

Наша адреса
Харків, вул. Мироносицька, 19А
тел: (057) 715-77-20
(050) 198-07-71
(067) 572-21-51